Çocuklara Kurban Bayramını Nasıl Anlatmalıyız?

0
257

Çocuklarımız yarının müslümanları ve geleceğimizin teminatıdır.Onları müslüman birer birey olarak yetiştirmek hepimizin hayali ve görevidir.Ağaç yaşken eğilir atasözümüzü unutmamalıyız. O halde en önemli ibadetlerimizden olan kurban kesmeyi yarının müslümanları olan çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz? Çocuklara kurban bayramını nasıl anlatmalıyız?

1.Kurban Kesmenin Önemini Anlatmak

Çocuklara kurban bayramını anlatmak için öncelikle kurban kesmenin önemini anlatmalıyız. Kurban kesmenin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu, kurbanın yardımlaşma olduğunu, kurbanın teslimiyet olduğunu yaşına uygun olarak ona anlatmalıyız. Kurbanın sadece et yemek olmadığını küçük yaşta anlamasını sağlamalıyız. Aynı zamanda kurban ibadetini neden yaptığımızı Hz.İbrahim’in ve Hz.İsmail’in yaptığı fedakarlıkları,onların Cenab-ı Allah’a olan teslimiyetlerini uygun yaşa geldiği zaman çocuklarımıza anlatmalıyız. Kurban bayramında kestiğimiz hayvanların bizler için değil, Allah rızası için kesildiğini onun etlerinin değil sevabının bizlere kaldığını anlatmalıyız. Bu etin sadece bizim değil fakir insanların, muhtaç insanların da olduğunu onlarında hakkının olduğunu onlara anlatmalıyız.

2.Yaşına Dikkat Etmeliyiz

Çocuklara kurban ibadetini anlatmak için uygun yaşa gelmesini beklemek çok önemli. Akıllara şöyle bir soru gelebilir: Çocuklara kurban kesimi izletilmeli mi? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre çocuklara kurban bayramını anlatmak için 5 yaş önemlidir. Ancak her çocuğun ruh yapısının aynı olmadığını ve bazı çocukların daha hassas yapıda oldukları konusunda da uzmanlar uyarı yapıyorlar. Çocuğumuzun nasıl bir ruh hali içinde olduğunu en iyi bilecek kişiler yine bizler yani anne ve babası olacaktır. Tabi bu demektir ki çocuğumuza kurban ibadetinin önemini anlatmak için bekleyeceğiz. Hayır değerli mümin kardeşlerim.Bu yanlışa düşmeyelim. Onun yarının müslümanı olduğun unutmayalım. Bundan dolayı küçük yaşlarda Hz.İbrahim(a.s)’ın ve Hz.İsmail(a.s)’ın yaşadığı olayları ve Cenab-ı Allah’ın onlara hediye olarak kurban indirmesi olayını anlatabilirsiniz. Aynı zaman da yaşına uygun olarak kestiğimiz etin dağıtımı sırasında yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanların dediği gibi burada asıl olay anne ve babanın çocuğunun ruh yapısını analiz etmesinden geçiyor.

3.Kurban Kesimini İzletmek

Çocuklara kurban kesimini izletmek bazen kurban kesmenin önemini anlatmaya ve kurban ibadetini anlatmaya yetecek yeterliliğe sahiptir.Peki ama çocuğumuza kurban kesimini hangi yaşta izletmek gereklidir. Kurban kesme sırasında okunan teşrik tekbirleri kurban kesiminin sadece hayvan kesmekten ibaret olmadığını açıkca gösteren bir delildir. Teşrik tekbirleri kurbanı ibadet yapan bir olgudur. Ancak kurban kesimini izletmek uzmanlar tarafından beş yaşından önce kesinlikle tavsiye edilmeyen bir olaydır. Zira kurban kesimi sırasında ortaya çıkan kan çocuğumuzun gelişimi için zararlı olacaktır. Bu nedenle uygun yaşı beklemek en doğru adım olacaktır. Yine de uygun yaşa gelince çocuğumuza kurban kesimini izletmek önemlidir.

4.Kurban Bayramını Heyecanla Beklemesini Sağlayın

Çocuğumuzun kurban bayramını heyecanla beklemesini sağlayın. Çocuklara kurban bayramını nasıl anlatmalıyız sorusundan önce çocuğumuzun kurban bayramını heyecanla beklemesini sağlayın. Öyle ki yıl içinde size sürekli kurban bayramı ne zaman gelecek diye sorsun. Sizde sabırla ona kurban bayramını ve kurban bayramının geleceği zamanı anlatırken kurban ibadetini de araya sıkıştırarak anlatın. Kurban kesmenin Allah rızası için yapıldığını ona her fırsatta söylemek için kendisin fırsat yaratsın sizlere.

Değerli anne babalar çocuklara kurban bayramını nasıl anlatmalıyız sorusunu kendinize sormak yerine eyleme geçin ve yukarıdaki tavsiyelere uymaya özen gösterin. Unutmayın kurban ibadeti Allah rızası için yapılan bir ibadettir.

Hafız Yetiştiriyorum

Bir yorum ekleyin