Hapşırınca / Aksırınca Okunacak Dua

0
372
hapşırma duası

Hapşırınca ne denmelidir? İslam’a göre hapşırınca nasıl dua etmeliyiz? Hapşırınca okunacak dua anlamı, Türkçesi ve Arapçası…

Aksırınca “Elhamdülillah” demeli, bunu duyan müslüman da, “Yerhamükellah” yani (Allah sana rahmet etsin.) demelidir! Üçüncü biri varsa “Yehdina ve yehdikümullah” demelidir! Üçüncü bir kimse yoksa, aksıran cevap olarak aynı şeyi söylemelidir!

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Aksırınca “Elhamdülillah” diyen göz ağrısı görmez.” “Aksırınca Elhamdülillah diyeni, 70 türlü belâdan korunur.”

Peygamber Efendimiz’in yanında iki kişi hapşırmıştı. Efendimiz onlardan birine “yerhamükellâh/Allah sana rahmet etsin.” dedi, diğerine ise söylemedi. Kendisine “yerhamükellâh” demediği kişi:

“–Filân kişi hapşırdı, ona yerhamükellâh dediniz; ben hapşırdım, bana niye demediniz?!” diye sorunca Peygamber Efendimiz:

“–O kişi elhamdülillâh dedi, sen ise demedin.” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 127; Müslim, Zühd, 53)

HAPŞIRINCA OKUNACAK DUA ARAPÇASI – TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI

Hapşırınca okunacak dua…

Aksıran kimsenin;

“Elhamdulilllah” “Allah(c.c.)’a hamd olsun” demesi,

O’nu işiten kimsenin de:

“Yerhamukeallah” “Allah(c.c.) sana merhamet etsin” demesi gerekir.

Aksıran kişi, yanında “Yerhamukeallah” denildiğini duyunca:

”Yehdina ve yehdikumullah ” “ Allah(c.c.) bize ve size hidayet versin.” ve ya “Yehdikumullahu ve yuslihu balekum” “Allah(c.c.), sizi doğru yola yöneltsin ve işlerinizi düzeltsin” demelidir. (Buhari, Edep: 125)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

 

Hafız Yetiştiriyorum

Bir yorum ekleyin